Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lord Jim - streszczenie

okazji odwiedzin u Jima.

 

Jim zaakceptował ofertę Steina. Marlow ofiarował mu rewolwer w prezencie, zaś Stein dał mu listy przedstawiające oraz srebrny pierścień, prezent dla Doramina, który był znajomym Steina. Jimowi spodobał się pomysł pierścienia jako znaku rozpoznawczego i symbolu przyjaźni, podkreślał romantyzm całej sytuacji, co sprawiło, że Marlow zaczął odczuwać znużenie Jimem. Bohater spakował swoje rzeczy, w tym tom dzieł Szekspira, i odpłynął do Patusanu. Kapitan statku oznajmił, że zabierze go tylko do ujścia rzeki wiodącej do tej krainy, ponieważ kiedy próbował ją przekroczyć ostatnim razem, został zaatakowany przez miejscowych. Później Marlow dowiedział się, że ów kapitan został pojmany przez Radżę Allanga. W ramach pożegnania Jim krzyknął do Marlowa: "Jeszcze o mnie usłyszysz".

 

Dwa lata później Marlow odwiedził Jima w Patusanie. W wiosce rybackiej na wybrzeżu dowiedział się, że bohater, zwany "Tuan Jim" lub "lord Jim" przyniósł spokój temu miejscu. Marlow jest zafascynowany tym, że przepowiednia Jima spełniła się. Zauważył, że przybycie bohatera wywołało przed dwoma laty pewne zamieszanie wśród miejscowych, którzy dawno nie widzieli białych ludzi. Rybacy zabrali Jima prosto do Radży Allanga, który uwięził go na kilka dni.

 

Jim zabrał Marlowa do Radży i opowiedział o swojej historii. Kiedy był jego więźniem, proszono go o naprawienie zegara z Nowej Anglii, pytano o holenderskie plany kolonialne i o cel jego przybycia. Udało mu się uciec z więzienia i odnaleźć ludzi Doramina. Pokazał pierścień Steina i został ciepło przywitany. Marlow opowiada, że Doramin jest przywódcą jednej z najbardziej wpływowych grup w Patusanie, która składa się z kupców, Bugisów, przybyłych z Celebes. Radża chce zmonopolizować handelKomentarze

    3 + 1 =