Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lord Jim - streszczenie

nagle zauważył rzadki okaz motyla, którego szybko złapał do swojego kapelusza, w drugiej ręce wciąż trzymając rewolwer, w razie gdyby przestępcy powrócili. Ten dzień uznał za jeden z najlepszych w swoim życiu, ponieważ pokonał wrogów i zdobył upragniony okaz motyla.

 

Marlow opowiada historię Jima Steinowi, który natychmiast uznaje Jima za romantyka i rozprawia o jego kryzysie tożsamości. Uważa, że Jim powinien nauczyć się żyć w świecie, ponieważ nie może go ignorować przez cały czas. Obiecuje, że postara się zrobić coś dla Jima. Proponuje, aby wysłać go do Patusanu, odległego miejsca, w którym ma placówkę handlową. Jest to miejsce rzadko odwiedzane, Stein już wcześniej wykorzystywał je jako ucieczkę dla potrzebujących jej. Wspomina o kobiecie pochodzenia holendersko-malajskiego, która posiadała burzliwą przeszłość i poślubiła akwizytora, Korneliusza, któremu chciał pomóc. Posłał go do Patusanu na stanowisko kierownika tamtejszej placówki. Żona tego człowieka zmarła, ale pozostała mu jej córka. Jim może zająć jego stanowisko, a Korneliusz i dziewczyna będą mogli pozostać w Patusanie.

 

Marlow odwiedził Jima w Patusanie i zdumiał się, gdy odkrył, jak bardzo Jim jest popularny wśród tamtejszych ludzi i jaki wielki odniósł sukces. Wspomniał, że razem ze Steinem szukali jedynie sposobu aby ukryć gdzieś Jima na jakiś czas, aby później mógł wrócić do Europy. Opisuje Patusan jako niewielkie miejsce oddalone trzydzieści mil od rzeki. W siedemnastym wieku holenderscy kupcy odwiedzali ten region, jednak z jakiegoś powodu przestali tam przybywać. W tej chwili krainą włada młody i głupi sułtan, który ma dwa kciuki u lewej dłoni. Prawdziwym władcą jest wujek sułtana, Radża Allang, żądny władzy handlarz opium, którego Marlow poznaje przyKomentarze

    6 + 4 =