Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lord Jim - streszczenie

list od nowego pracodawcy Jima. Człowiek ten zachwalał swojego pracownika i zastanawiał się, co takiego Jim zrobił dla Marlowa, że potrzebował jego protekcji. Wkrótce Marlow otrzymał następny list, z którego dowiedział się, że Jim niespodziewanie odszedł i pozostawił za sobą tylko list z przeprosinami. W tym samym czasie przyszedł do niego list od Jima, w którym napisał, że od niedawna pracował z nim mechanik z "Patny", który zadręczał go wspominaniem o tamtych wydarzeniach. Niedługo potem Marlow spotkał Jima, który pracował jako urzędnik w kolejnym porcie. Kiedy Marlow powrócił tam kilka miesięcy później, odkrył, że Jim znowu odszedł z pracy. Powodem tego było przybycie zniszczonego parowca z pielgrzymami, co przypomniało Jimowi o "Patnie".

 

Jim zmienia pracę jak rękawiczki i staje się znanym ekscentrykiem. Wszyscy wiedzą, kim jest, mimo tego, że ucieka za każdym razem, gdy pojawia się jakieś wspomnienie o "Patnie". Marlow postanawia rozmówić się ze Steinem, właścicielem dużej firmy handlowej, która posiada placówki w różnych zapomnianych przez świat miejscach, gdzie Jim mógłby żyć w spokoju. Stein opuścił Niemcy jako młody człowiek, ponieważ związał się z rewolucjonistami. Przybył do Indii Wschodnich z holenderskim naturalistą i pozostał tam ze szkockim kupcem, którego poznał. Szkot wprowadził go do świata handlowego i zapoznał z królową Malezji. Stein został doradcą księcia Mohammeda Bonso i poślubił jego siostrę. Zajął się zbieraniem motyli i chrabąszczy. Szczęście osobiste Steina nie trwało zbyt długo, ponieważ jego żona i dziecko zmarli z powodu choroby, zaś Bonso został zamordowany. Opowiadał, że któregoś razu został porwany przez przeciwników Bonsa, ale udało mu się uratować i zaatakować swoich oprawców. Część z nich uciekła. SteinKomentarze

    4 + 5 =