Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lord Jim - streszczenie

To Marlow załatwił mu tę pracę. Opowiada o Bobie Stantonie, marynarzu, który pracował jako akwizytor i utonął, kiedy próbował uratować kobietę po katastrofie statku. Powraca w swej opowieści do obiadu z Jimem. Następnego dnia sąd miał orzec wyrok dla Jim. Nocą Marlow przedstawił bohaterowi propozycję ucieczki, jednak Jim odmówił, odwołując się do tego, jak zachowałby się Marlow w jego sytuacji. Następnego dnia Marlow wysłuchał werdyktu: oficerowie z "Patny" uznani zostali za opieszałych i nie spełniających swoich obowiązków, z tego powodu cofnięto ich uprawnienia. Kiedy Marlow opuszczał sąd, spotkał Chestera i kapitana Robinsona, podejrzanych ludzi stojących poza prawem, którzy opowiedzieli mu, iż chcą znaleźć jakiś stary statek, posłać go na bezludną wyspę i zbierać guano, by później sprzedawać je jako nawóz w Australii. Chcą, by Marlow namówił Jima, aby został kapitanem ich łodzi, ale Marlow nie zgadza się na przedstawienie mu tej propozycji. Chester i Robinson obrażają Jima i mówią, że wyspa przynajmniej by nie zatonęła.

 

Marlow zabiera Jima do swojego hotelu. Czuje się za niego odpowiedzialny i chce mu pomóc. Kiedy pisze listy, Jim walczy z własnymi myślami. Marlow wspomina, że wkrótce Jim będzie sławny, podziwiany i kochany. Nie chciał oddać go ludziom takim jak Chester i Robinson, ponieważ uważa, że Jim jest na to zbyt interesujący i miał wystarczająco dużo nieszczęścia i bez nich. Wkrótce zresztą okazało się, że ich łódź napotkała huragan i zniknęła bez wieści. Jim opowiada Marlowowi, że sądzi, iż jeszcze uda mu się zostać bohaterem i że trafi mu się jakaś szansa, by odzyskać to, co utracił. Marlow przekonuje go, aby pozostał u niego na dłużej i prosi, by zaakceptował jego list polecający do nowej pracy.

 

Marlow dostałKomentarze

    9 + 4 =