Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lord Jim - streszczenie

by móc zająć jego miejsce na łodzi. Marynarze układają jednakową wersję wydarzeń, by móc ją przedstawić, kiedy dotrą do jakiegoś portu. Jim przerywa swoje opowiadanie i pyta kilkakrotnie Marlowa, czy ten mu wierzy. Dręczy się próbami wytłumaczenia swojego postępowania.

 

Następnego dnia załoga została zabrana na pokład statku "Avondale". Kapitanowi opowiedzieli ustaloną wersję wydarzeń. Jim nie bierze udziału w zeznaniach i ma poczucie, iż oszukują oni zmarłych pielgrzymów. Nie pomaga mu odkrycie, że "Patna" jednak nie zatonęła, udało jej się dotrzeć do portu i nikt nie zginął. Dowiedział się o tym po przybyciu "Avondale" do portu. Marlow zastanawia się, dlaczego załoga tak szybko uznała, że statek zatonął, i dlaczego nie widzieli jego świateł. Przypomniał sobie zeznania Brierly'ego, który mówił, że kiedy sztorm nadszedł, parowiec zaczął się kołysać, i jego światła stały się niewidoczne dla ludzi w łodzi.

 

Marlow opowiada o uratowaniu parowca, o czym przeczytał w raportach i usłyszał wiele lat później od francuskiego oficera, którego poznał w Sydney. Mniej więcej w tym czasie, kiedy załoga wsiadła na statek "Avondale", przepływający francuski okręt zbliżył się do "Patny" i przyholował ją do portu. Stary Francuz opowiada, że nudził się podczas rejsu na tym statku i wspomniał, iż wszyscy bardzo interesowali się ciałem zmarłego mechanika. Marlow opowiada mu o dochodzeniu i historii Jima. Francuz uważa Jima za tchórza i pyta, czy stanął on przed sądem, czy też uciekł. Rozważa nad sprawą bohaterstwa i strachu, jednak trudno mu znaleźć słowa, by wyrazić, co naprawdę chce powiedzieć. Marlow zastanawia się nad marną wartością słów i rozmów.

 

Bohater wspomina, że niedawno spotkał Jima, który teraz pracuje w Samarangu jako akwizytor.Komentarze

    8 + 5 =