Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lord Jim - streszczenie

że wkrótce woda ogarnie kolejne części statku i że z pewnością on zatonie. Załoga uznała, że parowiec na pewno wkrótce zacznie tonąć, więc opuścili statek, pozostawiając na nim muzułmańskich pielgrzymów. Jednak okazało się, że "Patna" nie zatonęła i z powodu opuszczenia dryfującego statku i pozostawienia pielgrzymów na pewną śmierć (z powodu braku większej ilości łodzi ratunkowych nie mogliby uciec) Jim i pozostali oficerowie zostali postawieni przed sądem. Jim cierpiał z powodu swego błędu i straconej szansy na zostanie bohaterem, którym okrzyknięto by go, gdyby został na tonącym statku.

 

Jim wspomina widok śpiących pielgrzymów, nieświadomych swojego losu. Jeden z nich nagle obudził się i poprosił go o wodę, jednak bohater źle go zrozumiał - sądził, że ten człowiek wie, iż statek tonie, więc ogłuszył go, by ten nie wywołał paniki. Dopiero po chwili zrozumiał, że muzułmanin prosił o wodę dla swojego chorego dziecka, więc oddał mu swoją butelkę wody. Jim powrócił na pokład, gdzie oficerowie już szykowali się do zejścia do łodzi ratunkowych. Opowiedział o swoim rozdarciu, myśli o nieświadomych niczego pielgrzymach, tonącym statku, załodze, która chciała, by pomógł przygotować łódź ratunkową. Jeden z oficerów wskazał na horyzont, gdzie ujrzeli nadchodzący sztorm. Nagle jeden z mechaników dostał ataku serca i upadł. Niemal w jednej chwili uderzył sztorm a załoga zeszła do łodzi. W jakiś sposób Jim znalazł się między nimi, sam nie wiedząc, jak.

 

Kiedy łodzi udało oddalić się od tonącego parowca i burzy, spostrzegli, że nie widać żadnych świateł ze statku, więc prawdopodobnie już zatonął. Załoga sądziła, że mechanik, który zmarł przed ucieczką, jest pośród nich, a kiedy zauważają, że to Jim, posądzają go o zabicie tego człowieka,Komentarze

    9 + 3 =