Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lord Jim - streszczenie

Podczas jednej z nocy Jim pełnił wachtę i rozmyślał o bohaterstwie, kapitan w tym czasie kłócił się z pijanym człowiekiem z załogi. Nagle statkiem wstrząsnęła jakaś nieznana siła, która niemal przewróciła ludzi na pokładzie.

 

Przenosimy się w inny czas i miejsce, aby być świadkami rozprawy w sali sądowej. Jim przywołuje, co wydarzyło się podczas rejsu "Patny". Został posłany pod pokład, aby zobaczyć, jakiego zniszczenia dokonało zderzenie, i odkrył, że statek nabiera wody. Opowieść bohatera jest pełna uczuć i szczegółów, jednak sędzia przerywa mu i nakazuje jedynie odpowiadać na pytania przecząco lub potwierdzająco. Jim zauważył, że na sali siedzi jakiś mężczyzna, który bardzo intensywnie go obserwuje i zdaje się rozumieć, jak działał bohater. Człowiekiem tym jest Marlow, który będzie starał się poznać całą historię Jima.

 

Przenosimy się po raz kolejny w inną lokację. Marlow w godzinach popołudniowych opowiada grupie milczących słuchaczy historię Jima. Wspomina, że sam nie wie, dlaczego właściwie poszedł na proces, aczkolwiek sprawa "Patny" była dość znacząca pośród marynarzy. Sam widział uratowaną załogę parowca, był świadkiem ich przybycia do portu oraz słyszał ich zeznania. Opowiada szczegółowo o wyglądzie załogi, np. o kapitanie, który miał na sobie czyjąś piżamę. Marlow znał urzędnika portowego, kiedyś dał mu spory napiwek. Podczas obserwacji załogi zauważył stojącego z boku Jima, którego od razu rozpoznał jako "jednego z nas". Ludzie z "Patny" po jakimś czasie rozeszli się, jeden z nich, ranny mechanik, udał się do szpitala. Kilka dni później Marlow spotkał go tam, kiedy odwiedzał człowieka z własnej załogi. Poznał innego marynarza z "Patny", pogrążonego w alkoholowym delirium. Opowiedział Marlowowi, że widział, jak parowiecKomentarze

    2 + 4 =