Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lord Jim - streszczenie

ojczym Klejnotu, uważa, że Jim postąpił nieco bezmyślnie nie zapewniając sobie bezpieczeństwa.. Po ucieczce od Radży Allanga Jim zatrzymał się u niego. Kiedy zakochał się w jego przybranej córce i zauważył, jak okrutnie traktuje ją Korneliusz, zaczął postępować z nim bardzo ostrożnie, aby nie pogorszyć sytuacji dziewczyny.

 

Korneliusz jest niezadowolony ze swego losu. Żałuje, że poślubił matkę dziewczyny i że został wysłany w takie odludzie. Uważa, że ma prawo kraść towary Steina i znęcać się nad pasierbicą. Do Jima dochodzą pogłoski, że planuje się jego zabójstwo. Korneliusz oferuje pomoc w ucieczce Jima za 80 dolarów. Którejś nocy Klejnot obudziła Jima i zaprowadziła go do chaty, w której zaczaili się na niego mordercy. Jim zastrzelił jednego z nich, reszta ratowała się ucieczką. Opowiadając o tym Marlowowi Jim podkreślał swe bohaterstwo i zauważył, że w Patusanie nikt nie uwierzyłby, gdyby usłyszał historię o "Patnie". Wyznaje, że chciałby pozostać na zawsze w tej krainie.

 

Marlow opuścił Jima i udał się do domu przez ciemne podwórze. Spotkał Klejnot, która wyraźnie chciała z nim porozmawiać, ale nie mogła się wysłowić. Domyślił się, że dziewczyna sądzi, iż przybył, by zabrać Jima ze sobą. Zapewnił ją, że tak się nie stanie. Dziewczyna odpowiedziała, że nie chce umrzeć płacząc, jak jej matka, i opowiedziała o jej śmierci. Jim przyrzekł jej, że nigdy jej nie opuści, ale Klejnot nie może mu całkowicie zaufać, ponieważ wielu mężczyzn łamało takie obietnice. Chciała dowiedzieć się od Marlowa, o co chodzi Jimowi, kiedy mówi o jakiejś rzeczy, która sprawiła, że się bał, i której nigdy nie zapomni. Marlow nie potrafił jej odpowiedzieć, w końcu rzekł, że Jim nie może zapomnieć, że nie jest "wystarczająco dobry". Klejnot wpadłaKomentarze

    2 + 3 =