Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Lord Jim - streszczenie

w tej krainie, natomiast Bugisowie nie chcą mu ulec. Zastanawiają się, czy powinni zawiązać sojusz z Sherifem Alim, arabskim fanatykiem religijnym, aby odebrać władzę Allanga.

 

Jim zaprzyjaźnił się z Dainem Warisem, synem Doramina. Zauważył, że szansą na wykazanie się bohaterstwem byłoby zaprowadzenie pokoju w Patusanie. Proponuje Bugisom, aby zaatakowali Aliego. Dain Waris popiera go. Jim opracowuje plan ataku i zwycięża. Pomaga mu jego służący, Tamb'Itam, który uciekł od Allanga i oddał się na usługi Jimowi. Marlow jest zadziwiony zaufaniem, jakie Bugisowie położyli w przybyszu. Stary człowiek mówi mu, że wielu uważa, iż Jim posiada nadnaturalne zdolności.

 

Jim stał się swego rodzaju władcą Patusanu. Doramin przyznał Marlowowi, że chciałby, aby to jego syn, Dain Waris, rządził krainą. Obawia się, że pojawienie się Jima, chociaż przyniosło szczęście Bugisom, może także przyciągnąć więcej białych ludzi do Patusanu. Żona Doramina wypytywała Marlowa o przeszłość Jima, ponieważ nie mogła pojąć, dlaczego opuścił on cywilizację i przybył do zapomnianego przez świat zakątka. Kiedy Marlow nie odpowiedział na jej pytanie, Doramin nieco zmartwił się. Marlow wspomina o miłości Jima, córce kobiety, która poślubiła pracownika Steina, Korneliusza. Dziewczyna była piękna i, tak samo jak jej matka, niezadowolona ze swojego losu. Jim nazywał ją Klejnotem. Kiedy Marlow w pobliskim regionie spotkał urzędnika kolonialnego, został zapytany, czy Jim nie zechciałby sprzedać tego drogocennego kamienia, który posiada, ponieważ źle zrozumiał informację o Klejnocie. Marlow sam rozmawiał z nią tylko kilka razy, lecz zauważył, że dziewczyna bardzo obawia się o swego ukochanego. Również Tamb'Itam wydaje się być bardzo opiekuńczy wobec swego pana. Korneliusz,Komentarze

    3 + 10 =